Gwiazda turnieju AS Roma ItalyW organizowanej przez nas imprezie udział biorą zespoły z różnych zakątków Europy. Nie mogło zabraknąć także przedstawiciela Półwyspu Apenińskiego. Honoru włoskiej piłki nożnej podczas, nadchodzącej wielkimi krokami, tegorocznej edycji naszego turnieju bronić będą zawodnicy z Wiecznego Miasta. Szanowni Państwo, kolejną gwiazdą VII Turnieju Sokolika o Puchar Słonecznej Tłoczni będzie zespół AS Romy. Według popularnego mitu o powstaniu Rzymu, miasto założone zostało przez Romulusa 21 IV 753 r p.n.e. Był on jednym z dwóch bliźniąt odnalezionych w wodach Tybru przez wilczycę, a następnie przez nią wykarmionych. Wilczyca wraz z bliźniętami do dnia dzisiejszego stanowią jeden z głównych elementów herbu rzymskich "Lupi". Sam zespół AS Romy założony został stosunkowo późno, bo dopiero 22 lipca 1927 roku. Przyczyną nie jest jednak fakt, że dopiero wtedy zaczęto w Rzymie na poważnie kopać futbolówkę. AS Roma powstała z inicjatywy Italo Foschi na skutek fuzji trzech innych rzymskich drużyn. US Alba, FC Roman i SS Fortitudo połączyły się, by jak to opisano: "dać rzymskiej piłce nożnej nowy format i wzmocnić siłę calcio w stolicy Italii", a przede wszystkim by sprowadzić do stolicy "scudetto" czyli tytuł mistrza Włoch. Czwartym stołecznym klubem, który nie przystąpił do tego swoistego piłkarskiego zjednoczenia Rzymu było Lazio. Tym samym zrozumiałe jest dlaczego mecze pomiędzy AS Romą, a Lazio, od ich pierwszego, historycznego pojedynku 8 grudnia 1929 roku, wygranego przez Romę 1:0, poprzez wszystkie kolejne, aż do końca świata, to była, jest i będzie prawdziwa piłkarska święta wojnaNowy klub bardzo szybko zaczął odnosić sukcesy, bo już w pierwszym swoim roku istnienia zdobył Puchar Włoch. Jednak pierwsze "scudetto" zdobyte zostało przez Romę dopiero 14 czerwca 1942 roku. W tamtych ponurych i smutnych czasach piłkarze dali rzymianom odrobinę radości i dumy, a sama stolica Włoch utonęła w tych dniach w czerwono-żółtych barwach zespołu. Jeszcze tylko dwukrotnie w swojej historii "Giallorossi" poznali smak zwycięstwa w krajowych rozgrywkach - stało się to w 1983 i w 2001 roku. Natomiast aż dziewięciokrotnie piłkarze z "Wiecznego Miasta" zdobywali Puchar Włoch, ostatni raz w roku 2008 gromiąc wtedy w finałowym dwumeczu Inter Mediolan aż 6:2, a w rewanżu ulegając 1:2.

Pisząc o zespole AS Roma, nie sposób nie wspomnieć o grającej legendzie tej drużyny, jednym z najpopularniejszych napastników świata -Francesco Tottim. Do AS Romy trafił w wieku 13 lat, a jego transfer z młodzieżowej ekipy Lodigiani kosztował 30 tysięcy dolarów. Jego pozyskaniem były także zainteresowane zespoły Milanu i Lazio, ale od najmłodszych lat Franceso w swoim sercu miał tylko Romę. 28 marca 1993 roku zadebiutował w Serie A mając zaledwie 16 lat 6 miesięcy i 1 dzień! Pierwszego gola w Serie A zdobył pokonując bramkarza Fogii przed ukończeniem lat osiemnastu. Mając 22 lata został kapitanem swojej ukochanej drużyny. W czasach świetności "llCapitano" składano mu i AS Romie niebotyczne oferty za transfer. Gdy w 2004 roku parol na niego zagiął Real Madryt trener rzymian powiedział: "Totti nie jest na sprzedaż, to tak jakby Real sprzedał Raula, a Rzym Koloseum". Raul z Realu odszedł, a Totti do dnia dzisiejszego gra w Romie, w której goni rekord najlepszego w historii strzelca Seria A. Obecnie w tabeli wszechczasów zajmuje drugie miejsce z dorobkiem 250 goli w 612 spotkaniach. O jego umiejętnościach piłkarskich i rekordach jakie pobił napisano nie jedną książkę. Sam Totti jest autorem dwóch książek, w których zebrał bardzo popularne dowcipy krążące we Włoszech o nim samym. Całkowity dochód z tych wydawnictw przeznaczył na działalność organizacji charytatywnej.

Także białoczerwoni mają swoje strony na kartach historii AS Romy. Pierwszym Polakiem reprezentującym "Giallorossich" był Zbigniew Boniek, który przeszedł do Rzymu z Juventusu Turyn w glorii zdobywcy Pucharu Europy. Już w pierwszym sezonie w nowych barwach stał się wyróżniająca postacią drugiej linii "Magicznych" doprowadzając ich do wicemistrzostwa Włoch, oraz zdobywając Puchar Włoch. Popularny "Zibi" w 1988 roku zakończył piłkarską karierę właśnie w Romie, występując w niej, w 76 spotkaniach i strzelając 17 goli. Obecnie swoje karty w historii AS Romy zapisuje Wojciech Szczęsny. Nasz reprezentacyjny bramkarz już drugi sezon jest nie tylko wyróżniającą się postacią defensywy rzymian, ale także jednym z najlepszych bramkarzy Serie A.

Turniej Sokolika jest bardzo wymagającą imprezą, w ciągu dwóch dni trzeba rozegrać wiele spotkań, niejednokrotnie z przeciwnikami z najwyższej europejskiej półki. Aby móc wznieść w górę efektowny Puchar Słonecznej Tłoczni za zwycięstwo, nie można sobie pozwolić ani na chwilę dekoncentracji. W zeszłym roku piłkarze Juventusu Turyn nie poradzili sobie w tych warunkach i zajęli odległe miejsce. Jak tym razem powiedzie się przedstawicielom słonecznej Italii? Czy w barwach AS Romy zobaczymy zawodnika na miarę talentu Francesco Tottiego? Chcecie to zobaczyć na własne oczy? 17-18 czerwiec 2017 roku, Stary Sącz - musicie być z nami. Serdecznie zapraszamy.

Do rozpoczęcia VIII turnieju pozostało


              
              
             

Kontakt do koordynatora
Tomasz Popiela mail : tpopiela2002@gmail.com

Informacje


Stronę odwiedziło :      gości

Ambasador turnieju
      


Można nas znaleźć
                       

Partnerzy główni              

Partnerzy współpracujący

Sponsor techniczny
Partner techniczny
Murawę przygotowuje
Turniej zabezpiecza


Patroni medialni
Zabezpieczenie medyczne
Oficjalny przewoźnik
Realizacja Video