Atrakcje


Wola Krogulecka - Wieża widokowa


Koło Starego Sącza, w Woli Kroguleckiej powstała kolejna atrakcyjna platforma widokowa. Stamtąd rozpościera się niezwykły widok na Dolinę Popradu, Pasmo Radziejowej i całą Kotlinę Sądecką, a także Beskid Wyspowy, a nawet Gorce. Aby dotrzeć do platformy „ślimaka”, wystarczy z miejscowości Barcice skręcić na most na Popradzie i kierować się w stronę Woli Kroguleckiej. Przy drodze znajdują się znaki informujące o odległości do punktu widokowego. Obok „ślimaka” jest też wiata grillowa oraz parking dla kilku samochodów. Platforma widokowa jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach.Stary Sącz


Stary Sącz - miasto w woj. małopolskim, w powiecie nowosądeckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Stary Sącz. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. nowosądeckiego. Jedno z najstarszych miast w Polsce, uzyskało prawa miejskie w XIII w. Leży na szlaku bursztynowym. Pierwsza wzmianka na temat Starego Sącza datowana jest na rok 1257, kiedy to książę krakowsko-sandomierski Bolesław Wstydliwy zapisał[styl do poprawy] księżniczce węgierskiej Kindze ziemię sądecką obejmującą tereny w trójkącie: Biecz - Limanowa - Podoliniec (obecnie Słowacja) jako zastaw za posag wniesiony do Polski. Kinga uwłaszczyła otrzymanymi dobrami założony przez siebie starosądecki klasztor klarysek. W tym samym czasie przeniesiono do Starego Sącza z Podegrodzia siedzibę lokalnych władz. W 1358 Kazimierz III Wielki zezwolił na lokację Starego Sącza na prawie magdeburskim, jednocześnie zwolnił miasto od danin. W 1410 r. miasto zostało spalone przez wojska Zygmunta Luksemburskiego dowodzone przez Ścibora ze Ściborzyc. W 1683 król Jan III Sobieski po stoczonej bitwie pod Wiedniem, w drodze powrotnej do Warszawy odwiedził miasto by pokłonić się szczątkom księżnej Kingi. Poparł wówczas starania o beatyfikację Kingi, a w 1690 papież Aleksander VIII ogłosił Kingę błogosławioną.18 kwietnia 1770 roku, w czasie Konfederacji barskiej, w okolice miasta przybył marszałek łomżyński Kazimierz Pułaski w celu pomocy wojskom Tomasza Wilkowskiego oraz oddziałom rozstawionym między Czarnym Dunajcem i Konieczną. Pod Starym Sączem doszło do kilkugodzinnej potyczki. W 1770 cesarzowa austriacka Maria Teresa zajęła starostwa czorsztyńskie, nowotarskie i sądeckie wraz ze Starym Sączem. Jednak w dalszym ciągu w tych terenach trwały walki konfederatów.Po I rozbiorze Polski Stary Sącz wszedł w skład Galicji. Do Polski wrócił w 1918. Miasto wielokrotnie nawiedzały pożary. Największy miał miejsce w 1795, kiedy spaleniu uległo niemal całe miasto wraz z ratuszem (obecnie jego rekonstrukcja znajduje się w miasteczku galicyjskim w Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu). Z pożogi ocalał jedynie kamienny dom mieszczański z XVII wieku, zwany "Domem na Dołkach". Z biegiem lat miasto stopniowo traciło na znaczeniu na rzecz założonego w 1292 Nowego Sącza.

Fundatorką dwóch starosądeckich klasztorów: klarysek i franciszkanów była żona Bolesława Wstydliwego, księżna Kinga. W wybudowanym na przełomie XIII i XIV w., również z jej fundacji, kościele Świętej Trójcy znajduje się unikalna XVII-wieczna ambona z drzewem Jessego - rzeźbiarskim przedstawieniem historii rodu Dawida, z którego wywodziła się Matka Boża. W przylegającej do kościoła kaplicy w srebrnej trumience przechowywane są relikwie św. Kingi. Została ona kanonizowana 13 czerwca 1999 r. podczas mszy odprawionej w Starym Sączu przez Jana Pawła II.

Ołtarz papieski, który na tę okazję postawiono (według projektu architekta Zenona Andrzeja Remi z Zakopanego) miał zostać rozebrany. Jednak olbrzymie zainteresowanie pielgrzymów i turystów spowodowało zmianę decyzji. Ołtarz pozostał,jako jedyny tego rodzaju obiekt w Polsce w pierwotnym miejscu i kształcie, na starosądeckich Błoniach. Wokół ołtarza utworzono Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania. Powstaje tam droga krzyżowa, a w trakcie budowy jest Dom Pielgrzyma. W dolnej części ołtarza znajduje się Sala Pamięci Jana Pawła II. Stary Sącz jest miastem tętniącym muzyką. Stąd burmistrzowska córka Jadwiga Szayer, znana potem światu jako Ada Sari, wyjechała na studia muzyczne do Wiednia. Tu po trudach tras koncertowych wracała, by odpocząć. Pod oknem domu przy ul. Sobieskiego 16 gromadzili się wówczas miłośnicy jej talentu,by posłuchać, jak ćwiczy nowe arie. Na budynku,w którym mieszkała, znajduje się tablica pamiątkowa.

W klasztorach reguły franciszkańskiej do śpiewu i muzyki zawsze przywiązywano ogromną wagę. Według św. Augustyna, kto śpiewa - ten modli się podwójnie. Zakonnicy ze starosądeckiego klasztoru pod koniec XIII w. osiągnęli w tym maestrię,o czym świadczą zachowane i odczytane przez muzykologów dokumenty oraz zapisy nutowe. Nic więc dziwnego, że w 1975 r. w Starym Sączu narodził się Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej. Odbywa się co roku na przełomie czerwca i lipca.Spływ łodziami przełomem Dunajca


Sezon flisacki trwa od 1 kwietnia do 31 października. Spływ rozpoczyna się na przystani flisackiej w Sromowcach - Kątach, gdzie znajduje się parking, pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, punkt informacji turystycznej, kioski z pamiątkami, restauracja oraz kasy biletowe. Sprzedaż biletów odbywa się na bieżąco i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji. Łodzie odpływają po zebraniu się minimalnego stanu to jest 10 osób. W przypadku mniejszej ilości istnieje możliwość wypłynięcia łodzi po opłaceniu podstawowego kosztu.

Kupując bilet do Szczawnicy można jednocześnie wykupić bilet powrotny w cenie 9 zł. Na życzenie uczestników spływu wypożyczamy kapoki.

Istnieją dwie przystanie docelowe:

1. SZCZAWNICA - długość trasy ok. 18 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 15 min

2. KROŚCIENKO - długość trasy ok. 23 km, czas trwania spływu ok. 2 godz. 45 min.

Odległość od Starego Sącza 48 km.

Strona : www.splyw-dunajcem.comSpływ łodziami doliną Popradu


Spływ łodziami Doliną Popradu, jest jedną z największych atrakcji regionu. Bezpieczne łodzie, produkowane przez CENTRUM, mają bardzo małe zanurzenie, co pozwala na spływanie przy niskich stanach rzeki. Łódź prowadzi dwóch flisaków, którzy sterują nią za pomocą drewnianych żerdzi. Spływ rozpoczyna się na przystani w Piwnicznej przy ul. Gąsiorowskiego (poniżej mostu wiszącego), do którego można dojechać kierując się w kierunku przejścia granicznego ze Słowacją. Po około 10 km spływania łodzie dobijają do przystani w Rytrze, zlokalizowanej koło boiska piłkarskiego.W trakcie spływu można podziwiać przepiękne beskidzkie krajobrazy, a na łodzi rozkołysanej bystrzami rzeki doznać przeżyć, jakich przed laty mogli zaznać tylko flisacy spływający tędy drewno czy jeszcze wcześniej kupcy przewożący na tratwach swoje towary z Węgier. Jeżeli planujecie Państwo wycieczki po pięknej Ziemi Sądeckiej, zapraszamy do skorzystania z atrakcyjnego Spływu łodziami Doliną Popradu z Piwnicznej do Rytra.

Długość trasy spływu od miejscowości Piwniczna do miejscowości Rytro wynosi 10 km. Spływ trwa średnio 1,5-2,5 godziny - w zależności od stanu wody na rzece.

Przystań początkowa: ul. Gąsiorowskiego 12 33-350 Piwniczna

Przystań końcowa: Rytro 572 (budynek Delikatesy Centrum)

Odległość od Starego Sącza 18 km.

Strona : www.splywdolinapopradu.plZamek w Czorsztynie i Niedzicy


Zamek w Czorsztynie należy do jednych z najciekawszych i zarazem najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych regionu. Na jego temat powstało wiele legend, które przetrwały do dziś i nadal krążą zarówno wśród samych mieszkańców okolicznych miejscowości jak i przybywających do Czorsztyna turystów.

Zamek został wzniesiony w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, jako warowania graniczna, której zadaniem było strzeżenie szlaku handlowego oraz dyplomatycznego usytuowanego w dolinie Dunajca. Jako oficjalna twierdza królewska rezydował w niej starosta. Funkcję tę przez pewien czas pełnił legendarny Zawisza Czarny z Garbowa.

Odległość od Starego Sącza - Czorsztyn 44 km, Niedzica-51 km.Zamek Niedzica. Pierwszy raz nazwa zamek Dunajec łac. novum castrum de Dunajecz pojawiła się w dokumencie z 1325 zapisana jako własność rodu Jana i Rykolfa panów na Brzozowicy. Byli to wnukowie comesa spiskiego Rudygera z Tyrolu, który za nadaniem króla Węgier Andrzeja II w roku 1209 lokował Niedzice. Do roku 1470 zamek pozostawał pod władaniem potomków Rudygera, a następnie stał się własnością comesa spiskiego Zapolya Emeryka. Dobra zamku niedzickiego były bardzo rozległe, rozciągały się na całym Zamagurzu. Początkowo zamek ten stanowił węgierską strażnicę na granicy z Polską. W roku 1470 przeszedł w ręce rodu Zapolyich, następnie, przez okres ponad 60 lat w posiadanie Łaskich (Hieronima, a następnie jego syna Olbrachta). Znany ze złego prowadzenia się Olbracht Łaski zamek najpierw zastawił, a później sprzedał Jerzemu Horvathowi, który starannie go odbudował przekształcając w okazałą renesansową rezydencję (w znacznej części w takiej postaci zachował się po dziś dzień). W roku 1858 zamek w Niedzicy przejął kolejny węgierski ród Salamonów.

Odległość od Starego Sącza - Niedzica-51 km.Park Linowy w Rytrze Ablandia


Park LINOWY znajduje się w przepięknej okolicy w bezpośrednim sąsiedztwie Popradzkiego Parku Krajoznawczego - Beskid Sądecki (w odległości; 45 km Krynica Górska, 20 km Nowy Sącz), przez Park wije się górski strumień, który wraz z florą i ukształtowaniem terenu tworzy cudowny krajobraz, wręcz wymarzony do wypoczynku i spędzenia wolnego czasu.

Każdy z Was znajdzie coś dla siebie.

Przygotowaliśmy:

CZTERY TRASY LINOWE, ponad 1 km w drzewach, w tym szybką Trasę Zjazdową PAJĘCZAK,

TRASĘ JUNIOR - Plac Zabaw na Drzewach dla dzieci w wieku powyżej 3 roku życia,

Kule Wodne, Niesamowitą atrakcję wahadło BigSWING, Kulę Zorbing

Co to jest Park Linowy?

Zespół zawieszonych przeszkód między drzewami, na których możesz przeżyć ekscytującą przygodę na świeżym powietrzu sprawdzając swoje możliwości fizyczne i psychiczne. Podróżując między drzewami rozwijasz wytrzymałość, zwinność, równowagę i elastyczność. Dzięki tej podróży dbasz o swoją kondycję, figurę i sprawność fizyczną.

Podróżując po Parku Linowym będziesz się wspinał od drzewa do drzewa po ruchomych kładkach, wiszących siatkach, a nawet możesz przejechać deskorolką po linach od drzewa do drzewa. W zależności od Twoich sił, możliwości i doświadczenia możesz wybrać odpowiadającą Ci trasę linową.

Odległość od Starego Sącza - Rytro 12 km.

Strona : www.ablandia.plSądecki Park Etnograficzny


Park Etnograficzny dążąc do możliwie najwierniejszego odtworzenia dawnej wsi sądeckiej, stara się zaprezentować budownictwo, życie codzienne i inne aspekty wszystkich grup ludności tworzących kulturę Sądecczyzny, pojmowanej jako całość geograficzna, historyczna, gospodarcza i kulturowa.

Projekt układu przestrzennego Parku, modyfikowany w szczegółach, uwzględnia podział terenu ekspozycyjnego (20 ha) na cztery główne sektory, prezentujące budownictwo poszczególnych grup etnograficznych. Poza tym w centralnym punkcie wiejskiej zabudowy usytuowano dwór szlachecki wraz z aleją dojazdową i parkiem dworskim oraz położonym w jego sąsiedztwie zespołem gospodarczym. Nad strumieniem, w północnej części Parku posadowiony będzie zespół obiektów tradycyjnego przemysłu ludowego, napędzany siłą wody (tartak, młyn, folusz). Niemal wszystkie obiekty w Sądeckim Parku Etnograficznym są oryginalne - były rozebrane w macierzystej wsi, przeniesione, zakonserwowane i na nowo zmontowane w skansenie. Dotychczas w jednym tylko przypadku - z powodu wcześniejszego zniszczenia oryginalnego obiektu - wykonano rekonstrukcje zabytkowej stajni według uprzednio zrobionej inwentaryzacji. Przenoszone budynki zestawione są w zespoły zagrodowe, które czasem składają się z obiektów pochodzących z różnych gospodarstw, a nawet z różnych wsi ( umownie nazywane zagrodą ze wsi, z której jest dom). Zasadą jest zachowanie zgodności co do grupy etnograficznej, zamożności, typu obiektu. Sądecki Park Etnograficzny prezentuje tradycyjną kulturę ludową Sądecczyzny w całym jej bogactwie, uwzględniając zróżnicowanie przestrzenne, majątkowe, społeczne i zawodowe we wsi sądeckiej. Uzupełnieniem ekspozycji w tym zakresie są organizowane w sezonie letnim pokazy tradycyjnych rzemiosł i artystycznej twórczości wiejskiej. Chałupy i częściowo budynki gospodarcze wyposażone są w dawne meble, sprzęty, naczynia, części ubioru, obrazy i wszelkie inne przedmioty prezentujące bogatą tradycję naszego regionu. Prócz zabytków kultury materialnej we wnętrzach znajdują się eksponaty pokazujące duchowe i społeczne aspekty życia wsi: obrzędowość, magię, wierzenia, medycy.

Odległość od Starego Sącza - Nowy Sącz 15 km


Miasteczko Galicyjskie


Sektor Sądeckiego Parku Etnograficznego Miasteczko Galicyjskie jest rekonstrukcją galicyjskiej, małomiasteczkowej zabudowy z przełomu XIX i XX wieku. Miasteczko Galicyjskie, w odróżnieniu od pozostałych części Sądeckiego Parku Etnograficznego, stanowi przede wszystkim zaplecze konferencyjne, hotelowe, gastronomiczne, handlowe, a także wystawiennicze dla istniejącego muzeum skansenowskiego, gdzie znajdują się oryginalne obiekty przeniesione z różnych stron Sądecczyzny. Miasteczko Galicyjskie zlokalizowane jest na terenie osiedla Piątkowa w Nowym Sączu, docelowo stanowi główne wejście do Sądeckiego Parku Etnograficznego.

Odległość od Starego Sącza - Nowy Sącz 10 km

Ratusz w Nowym Sączu


Ratusz - budynek stanowiący serce miasta, siedziba władz Nowego Sącza. Obecny kształt ratusz uzyskał podczas odbudowy po pożarze w końcu XIX wieku. Stoi pośrodku rynku, centralnego placu miasta, który ma powierzchnię 19 200 m?. Najstarszym budynkiem, pełniącym funkcję ratusza był parterowy, murowany budynek zlokalizowany obok kościoła Św. Małgorzaty. Ratusz ten został zakupiony w połowie XV wieku przez kardynała Zbigniewa Oleśnickiego po utworzeniu Kolegiaty. Obecny budynek powstał w latach 1895-1897, Pomysłodawcą budowy nowego ratusza był ówczesny burmistrz miasta Lucjan Lipiński. Budynek ratusza został zaprojektowany w stylu eklektycznym, wnętrza zostały zaprojektowane w stylu neorenesansowym i neobarokowym. Projektantem ratusza był architekt miejski Jan Peroś. Budową kierował Karol Knaus z Krakowa. Obecny ratusz jest budynkiem piętrowym ze stromym dachem skrywającym poddasze. Parter budynku jest boniowany. Elewacja frontowa jest zaprojektowana symetrycznie, gdzie na osi budynku usytuowano czterokondygnacyjną wieżę zegarową. Główną salą ratusza jest sala posiedzeń z neorenesansowym stropem kasetonowym oraz malowidłami wykonanymi w 1911 r. przez Piotra Spitzmann-Karwosieckiego, przedstawiającymi wydarzenia z historii miasta.

Odległość od Starego Sącza - Nowy Sącz 10 km

Do rozpoczęcia VIII turnieju pozostało


              
              
             

Kontakt do koordynatora
Tomasz Popiela mail : tpopiela2002@gmail.com

Informacje


Stronę odwiedziło :      gości

Ambasador turnieju
      


Można nas znaleźć
                       

Partnerzy główni              

Partnerzy współpracujący

Sponsor techniczny
Partner techniczny
Murawę przygotowuje
Turniej zabezpiecza


Patroni medialni
Zabezpieczenie medyczne
Oficjalny przewoźnik
Realizacja Video